Manipularz – jego symbolika i historia
eleganckie sukienki na wesele spodnie dresowe

Manipularz to część stroju liturgicznego, która jest bardzo mało znana. Tymczasem kapłani bardzo często korzystają z nich podczas odprawiania różnorakich uroczystości kościelnych. Co warto o nim wiedzieć? Sama nazwa manipularz pochodzi od łacińskiego „manipulus”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza snop zboża. Jest to przepaska prosta, która utrzymana jest w takiej samej kolorystyce co ornat i stuła. Przewieszona jest ona przez lewą rękę kapłana.

Jej szerokość to zazwyczaj 10 centymetrów, a wyhaftowane są na niej zazwyczaj trzy krzyżyki (obowiązkowo musi się na niej znajdować co najmniej jeden). Jej pochodzenie wiąże się z ozdobną chustą nazywaną mappą, która noszona była przez bardzo zamożnych Rzymian. Przyjmuje się, że manipularz szczególnie często był używany głównie w czasach Bizancjum, nawet jeśli nie zawsze pełnił funkcję szaty liturgicznej. Często uważa się, że manipularz to symbol kajdan czy też sznura, za który prowadzono Jezusa Chrystusa na stracenie. Jeszcze inni upatrują w niej chusty, która została złożona na twarzy Syna Bożego w grobie.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!