Strój dolnośląski
koszula nocna koronkowa

Tak jak i niemal każdy region Polski, tak również i Dolny Śląsk posiadał własny strój ludowy. Tradycja jego powszechnego noszenia dość szybko zanikła. Już w połowie XIX wieku stój dolnośląski stanowił bowiem historię. Uważa się, że przyczyną tego była postępująca urbanizacja tego regionu. Skutkowało to tym, że mieszkańcy zaniechali zakładania tradycyjnych strojów na rzecz bardziej wygodniejszych. Warto jednak przypomnieć sobie, jak wyglądał tradycyjny strój dolnośląski. Ubiór męski wykonany był z dobrych jakościowo tkanin. Niektóre ze strojów miały bardzo skomplikowany krój. Świadczyło to o stopniu zamożności danego mężczyzny.

Panowie mieli do dyspozycji kilka rodzajów okryć głowy. Były to m.in. cylindry lub kapelusze. Bardzo modny był wówczas zegarek na łańcuszku, który chowany był w kieszonce. Zimą mężczyźni zakładali gruby, elegancki kożuch. Ubiór damski był znacznie mnie efektowny. Kobiety nosiły koszule, na którą przywdziewały gorset. Spódnice były najczęściej rozkloszowane.

www.cantuspolonicus.pl

Niemal zawsze panie zakładały zapaskę.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!