Strój świętokrzyski
sukienka na komunię

Strój świętokrzyski cechuje się pewnymi wyróżniającymi się elementami, które są charakterystyczne zarówno dla stroju męskiego, jak i damskiego. W przypadku mężczyzn jest to brązowa sukmana. Z kolei dla kobiet jest do zapaska wykonana w czerwonym i czarnym kolorze. Mężczyźni nosili typowe dla tego regionu czapki zwane maciejówkami. Kołnierzyk koszuli obowiązkowo związywany był czerwoną tasiemką.

Na koszulę zakładano wełnianą kamizelkę. Jej cechą wyróżniającą były rzędy ozdobnych guzików. Taki ubiór był typowy dla kawalerów. Żonaci mężczyźni zakładali dodatkowo sukmanę. Spodnie wykonane były z odpowiedniej do pory roku tkaniny.

Zimą ubierano wełniane spodnie, z kolei latem z lżejszej tkaniny. Kobiety ozdabiały swoją głowę za pomocą chusty. Niekiedy był to czepek. Damska koszula ozdobiona była za pomocą haftu krzyżykowego. Wełniany gorset zakładano na koszulę.

Z wełny szyto także spódnice. Najczęściej spódnice były gładkie, ale dopuszczalne były także pasiaste odpowiedniki. Buty wykonane były ze skóry. Zazwyczaj sięgały do połowy łydki. Panie nosiły także czerwone korale.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!