Strój szamotulski
www.fratiminoricalabria.org www.jezykinaswiecie.com.pl

Jeden z regionów Wielkopolski cechował się unikalnym strojem ludowym. W Szamotułach mieszkańcy nosili barwny ubiór, który do dziś możemy podziwiać podczas jarmarków. Strój szamotulski pełnił szczególną rolę podczas zaborów. Wówczas świadczył o polskości mieszkańców. Jak wyglądał typowy strój szamotulski? Panowie na głowę wkładali filcowy kapelusz, który przewiązywany był wstążką lub tasiemką.

W nie wtykano kwiaty lub pióro. Kołnierz od białej koszuli posiadał niewielki ozdobnik w postaci kolorowej chusty wiązanej pod szyją. Typowa dla mężczyzn była jaka, czyli krótka marynarka. Jaka posiadała ozdobniki w postaci kilkunastu guzików ustawionych rzędami. Jaka nakryta była kaftanem, którego charakterystyczną cechą był brak rękawów.

Kobiecym nakryciem głowy był wiązany od tyłu czepek. Na białą koszulę kobiety nakładały gorset, na którym wszywano białe tasiemki. Panie zakładały aż trzy spódnice jednocześnie. Każda z nich spełniała określoną funkcję. Typowym damskim obuwiem były trzewiki, których wysokość sięgała do połowy łydki.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!