Strój szamotulski
www.jezykinaswiecie.com.pl https://bezpieczenstwo-bhp.pl/blog

Jeden z regionów Wielkopolski cechował się unikalnym strojem ludowym. W Szamotułach mieszkańcy nosili barwny ubiór, który do dziś możemy podziwiać podczas jarmarków. Strój szamotulski pełnił szczególną rolę podczas zaborów. Wówczas świadczył o polskości mieszkańców. Jak wyglądał typowy strój szamotulski? Panowie na głowę wkładali filcowy kapelusz, który przewiązywany był wstążką lub tasiemką.

W nie wtykano kwiaty lub pióro. Kołnierz od białej koszuli posiadał niewielki ozdobnik w postaci kolorowej chusty wiązanej pod szyją. Typowa dla mężczyzn była jaka, czyli krótka marynarka. Jaka posiadała ozdobniki w postaci kilkunastu guzików ustawionych rzędami. Jaka nakryta była kaftanem, którego charakterystyczną cechą był brak rękawów.

https://plecak-tornister.pl/plecaki/plecaki-miejskie-z-haftem

Kobiecym nakryciem głowy był wiązany od tyłu czepek. Na białą koszulę kobiety nakładały gorset, na którym wszywano białe tasiemki. Panie zakładały aż trzy spódnice jednocześnie. Każda z nich spełniała określoną funkcję. Typowym damskim obuwiem były trzewiki, których wysokość sięgała do połowy łydki.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!