Dieta idealnie dopasowana do potrzeb organizmu

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co jest dla twojego organizmu dobre a co złe? Myślisz, że zdrowa dieta to taka, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych – białka, węglowodanów i tłuszczów w odpowiedniej proporcji? Sądzisz, że w zdrowej diecie musi znaleźć się miejsce na duże ilości surowych warzyw i owoców? Owszem, tak jest, jednak nie dla każdego ta „wzorcowa zdrowa dieta” będzie idealna i odpowiednia. Każdy z nas jest inny. Organizm każdego z nas może odmiennie reagować na spożywanie różnorodnych pokarmów. Co z tego, że orzechy są bardzo zdrowe, jeśli nie możesz ich spożywać, ponieważ jesteś uczulony. To co dla jednego z nas jest doskonałe, dla innego może okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Dlatego właśnie powinniśmy skupić się nie na tym, aby odżywiać się nie tylko zdrowo, ale właściwie dla naszego organizmu.

Jak odżywiać się idealnie dla siebie?

www.antalya2012ewc.com

Pierwsza i najważniejsza kwestia w przypadku zdrowego odżywiania to ograniczenia. Jeśli przewlekle chorujemy powinniśmy przestrzegać diety, która łagodzi lub chociażby nie nasila objawów choroby. Pośród chorób, które w znacznym stopniu ograniczają możliwość spożywania różnych pokarmów trzeba wyróżnić chociażby cukrzycę, chorobę wieńcową, anemię, zespół jelita drażliwego, czy choroby wątroby. Jeśli jesteśmy pod stałą opieką lekarza, powinniśmy zdać się na jego zalecenia nie tylko w kwestii przyjmowanych leków, ale również powinniśmy zwrócić dużą uwagę na wskazówki dotyczące sposobu odżywiania.

Często farmakologia nie przynosi żadnych rezultatów, jeśli jest ona zagłuszana nieodpowiednią dietą. Oprócz chorób, drugim istotnym ograniczeniem dietetycznym są alergie. Pod żadnym względem nie powinniśmy sięgać po produkty, które nas uczulają. W szczególności, gdy cierpimy na celiakię, nie tolerujemy laktozy, czy silnie reagujemy alergicznie na owoce cytrusowe lub orzechy. W przypadku alergii i nietolerancji stwierdzonych jest o wiele łatwiej, niż w przypadku nietolerancji nie wykrytych.

Bardzo często zdarza się tak, że pomimo tego, że przestrzegamy zdrowej diety, czujemy się niekomfortowo – cierpimy na zaparcia lub biegunki, często mamy wzdęcia, czy zgagę. W takim przypadku powinniśmy wnikliwie obserwować reakcje organizmu na poszczególne pokarmy. Oczywiście może być to dość czasochłonne i męczące, jednak jeśli wyeliminujemy z jadłospisu wszystkie produkty, które nam nie służą, poczujemy się zdecydowanie lepiej. Dieta idealna to dieta szyta na miarę, jednak wyłącznie my sami jesteśmy w stanie ją odpowiednio skomponować według potrzeb naszego organizmu..

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!