Symbolika manipularza

Manipularz to szata liturgiczna w formie płaskiej opaski, którą kapłan nosi na przedramieniu lewej ręki. Powinien mieć tę samą barwę, co ornat i stuła. Posiada najczęściej około metr długości i 10 cm szerokości. Jest zazwyczaj bogato zdobiony.

Podobnie jak w przypadku stuły, na obu końcach oraz na środku manipularza znajdują się krzyże. Jego używanie nie jest obowiązkowe. Szata ta wzorowana była na mappa, czyli wyjątkowo ozdobnej chustce noszonej na przegubie ręki przez bogatych Rzymian oraz wykorzystywanej przez dostojników rzymskich do dawania sygnałów. Oficjalnie manipularz stał się szatą liturgiczną w XII w.

Manipularz symbolizuje głównie kajdany, którymi skuto ręce Chrystusa przy pojmaniu oraz sznur, przy pomocy którego prowadzono go na ukrzyżowanie – jest odbiciem wielu przeszkód i trudności w pracy kapłana. Wiąże się również z łacińską frazą manus plena, oznaczającą pracowitą i hojną rękę. Szata ma także za zadanie zachęcać wiernych do pokuty i służby Bogu. Manipularz bywa też uważany za symbol chusty, którą zakryto Jezusowi twarz w grobie.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!