Co symbolizują kolory szat liturgicznych?
https://ninaskidan.com/ https://unhuman.pl/pol_m_MESKIE_AKCESORIA_PORTFELE-102604.html

Szaty liturgiczne, w których prowadzą nabożeństwa księża, są w najróżniejszych kolorach. Choć z reguły wiemy, kiedy jaki kolor obowiązuje, to rzadko wiemy, co który z nich oznacza.

Czytając poniższy tekst łatwo rozwiążecie tę zagadkę. Biały kolor szat, podobnie jak w przypadku sukni ślubnych, w które ubrana jest panna młoda, oznacza niewinność i czystość.

To także swego rodzaju symbol światła boskiego, które ma nas prowadzić przez życia i pomagać w wykonywaniu dobrych wyborów. Kolor krwi jednoznacznie kojarzy się z krwią, którą Jezus Chrystus przelał na krzyżu za zbawienie wszystkich ludzi na świecie.

Jednak według wielu wierzeń oznacza także symbol ognistych języków, przez które Duch Święty przemówił do apostołów. Kolor czarny z kolei to symbolika żałoby i bólu, głównie kojarzona z pogrzebami i świętami żałobnymi, kiedy to smutek, a nie radość gości w naszych sercach.

Kolor ten jest używany podczas nabożeństw na dni zaduszne, czyli drugiego listopada.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!