Poeta Chopin
hurtownia fajerwerków El Pueblo

W kulturze polskiej funkcjonuje określenie, które pozwala nazywać Fryderyka Chopina „poetą fortepianu”. Ma ono podkreślać wymiar sztuki, jaką tworzył artysta uderzając w klawisze i komponując kolejne utwory. Tymczasem nie wszyscy, którzy posługują się tym określeniem, zdają sobie sprawę z faktu, że uzdolniony muzycznie Chopin posiadał także niemałe zdolności pisarskie.

Jeśli wierzyć anegdotom z życia Fryderyka, można dowiedzieć się, że kompozytor, wraz ze swoją siostrą Emilią dla zabawy pisał wiersze i komedie. Co więcej, za niezwykle udane uznaje się napisane przez niego „Kuriery Szafarskie”, stanowiące parodię „Kuriera Warszawskiego”. Chopin również pisał je dla zabawy, kiedy to w latach licealnych dużo podróżował i przesyłał do rodziców swoje listy, między innymi z pobytu w Szafarni.

Warto pamiętać, że Chopin otrzymał w darze również talent, który dzisiaj nazwalibyśmy aktorskim. Jak wspominał Balzac, „miał on zastraszająco prawdziwy dar do naśladowania każdego, kogo tylko zechciał”. Poznając szeroki zakres rozmaitych talentów wielkiego pianisty, trudno nie zastanawiać się, czym wsławiłby się w świecie, gdyby narodził się w innej epoce, niż w rzeczywistości przyszło mu żyć.

Urszula
News Reporter
Cześć, możecie mówić na mnie Ula. Lubie blodżyć o moich ulubionych tematach. Jakich? Dowiesz się na moim blogu ;) Miłej lektury!